Osoby, które modernizują instalację grzewczą grzejnikową i zmieniają piec stałopalny, olejowy czy gazowy na pompę ciepła powinny mieć na uwadze, że pompa ciepła jest nieskotemperaturowym źródłem ciepła. Oznacza to, że w instalacji grzewczej będzie płynąć woda o temperaturze dużo niższej niż do tej porty.
Zgodnie z prawami fizyki moc każdego grzejnika zależy od:
- powierzchni oddawania ciepła (wysokość, szerokość, ilość płyt grzewczych),
- temperatury zasilania i powrotu,
- temperatury pomieszczenia – w polskich warunkach dla pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych przyjmuje się najczęściej 20 stopni Celsjusza.
Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli stare grzejniki były dobrane do instalacji pracującej na wysokich parametrach, to pracując z pompą ciepła w tym samym budynku, dostarczą mniejszą ilość ciepła. Różnica jest na tyle duża, że stare grzejniki przestają być wystarczające przy temperaturach zewnętrznych na poziomie około zera stopni.
Mamy w takiej sytuacji trzy możliwości:
- dołożyć dodatkowe źródło ciepła – kocioł elektryczny, gazowy, bufor z grzałkami,
- poprawić izolację budynku,
- wymienić grzejniki na większe.
Jeżeli zależy nam na możliwe najniższych kosztach ogrzewania, najlepiej dobrać grzejniki na temperatury 45/40/20 (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu) lub jeżeli mamy w instalacji małe przekroje rur, lepszym wyborem będzie 45/35/20.
Jeżeli brakuje miejsca na duże grzejniki, wyjściem będzie przyjęcie parametrów 55/50/20 lub dla instalacji o małych przekrojach 55/45/20.
Przekroje rur mają znaczenie ponieważ przy przy różnicy temperatur na zasilaniu i powrocie 5 stopni trzeba przez grzejnik “przepchnąć” dwa raz więcej wody na godzinę niż przy różnicy 10 stopni. To powoduje wzrost prędkości wody w rurach i jeżeli ta prędkość przekroczy 1m/s pojawia się szum w instalacji, który będzie uciążliwy dla mieszkańców, a dodatkowo rosną opory przepływu, a tym samym potrzebne są mocniejsze i zużywające więcej energii elektrycznej pompy obiegowe.
W ofercie naszego sklepu w dziale grzejniki do pompy ciepła moce grzejników są podane dla parametrów 55/50/20 oraz 45/40/20.
Należy pamiętać że pompa ciepła pracująca w instalacji z grzejnikami obowiązkowo musi posiadać dodatkowy bufor o pojemności 100-200 litrów, który zwiększy zwład wody w instalacji C.O.
W przypadku potrzeby przeliczenia grzejników na inne parametry zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszej infolinii.